زدوده شدن آفت پسیل از اراضی زیر کشت پسته در رشتخوار
شهرستان‌ها  11:7:47 1395/05/11
955-6290-5 كد خبر
مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار گفت: در شهرستان رشتخوار بیش از 6 هزار هکتار اراضی زیر کشت پسته وجود دارد که حدود یک هزار و 100 سطح هکتار آن که دچار آفت پسیل پسته شده بودند، با پی‌گیری‌های جهاد کشاورزی از بین رفت.

محمدرضا عباس‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان اظهار کرد: با توجه به آب و هوای گرم، خشکی و شوری زمین‌های برخی از مناطق شهرستان، سبب شده تا محصول پسته در رشتخوار مقاومت خوبی داشته و کاشت آن نیز در سطح مزارع شهرستان افزایش داشته باشد.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار ادامه داد: با توجه به اهمیت آموزش کلیه کشاورزان و باغداران در هر نوبت کاشت، داشت و برداشت، نحوه آموزش مبارزه با آفات آغاز شده است.

وی با توجه به آغاز فعالیت مبارزه با این آفت در باغات شهرستان افزود: کلاس‌های متعددی تا الان برگزار شده که خوشبختانه باعث شده است تا روش برخورد صحیح با آفات کشاورزی صورت گیرد و از رشد این آفات تا حدودی جلوگیری به عمل آید.

عباس‌پور در رابطه با وجود آفت پسیل در درختان پسته و فعالیت این آفت در فصل گرما یادآور شد: کشاورزان و باغداران با رویت به‌موقع این آفت با کارشناس جهاد کشاورزی همکاری کنند تا از رشد این آفت جلوگیری شود.

وی گفت: این آفت مکنده شیره گیاهی بوده و عسلک فراوانی دفع نموده که در مجاورت هوا خشک و سفید می‌شود. به همین جهت این آفت را به زبان محلی شیره خشک می‌نامند.

به گفته وی این آفت با تغذیه از شیره گیاهی پروتئین را جذب و قند را دفع می‌نماید که این عمل باعث ضعف عمومی درخت، ریزش برگ، جوانه، میوه‌های کوچک و افزایش درصد پوکی و دهان‌بستگی پسته می‌شود.

منبع : بانک خبر شهرستان رشتخوار |زدوده شدن آفت پسیل از اراضی زیر کشت پسته در رشتخوار
برچسب ها : پسته ,رشتخوار ,کشاورزی ,جهاد ,پسیل ,آفات ,جهاد کشاورزی ,کشاورزی رشتخوار ,مدیر جهاد ,جهاد کشاورزی رشتخوار